FAQ – czyli to co powinieneś wiedzieć, a być może zapomniałeś dopytać.

Zakup mieszkania kojarzy nam się z często z uciążliwym i długotrwałym procesem, dodatkowo związanym z listą długich i zawiłych umów do podpisania. To często pierwsze wrażenie. Skoro trafiłeś na naszą stronę, zrobiłeś już pierwszy krok.

Wybierz i oznacz mieszkania , które cię interesują, skorzystaj z formularzy na stronie i wyślij zapytanie. Zaraz po tym skorzystaj z pomocy naszych sprzedawców. Umów się na niezobowiązujące spotkanie przy kawie w naszym biurze. Poznajmy się.  Przedstawimy jak wygląda cały proces i zasugerujemy najlepszy produkt z dostępnej oferty.

Jeśli się zdecydujesz podpiszemy umowę rezerwacyjną lub deweloperską. W tym samym czasie, jeśli tylko zajdzie potrzeba finasowania kredytowego, nasz doradca przeprowadzi Cię przez procedury bankowe. Oznacza to, że zrobi wszystko za Ciebie. Naprawdę!

W trakcie budowy podglądasz postępy prac na naszej stronie, choć wiemy że przynajmniej kilkukrotnie pojawisz się osobiście na budowie : ) To w końcu twój nowy dom.   

Kiedy zaprosimy cię na odbiór we wskazanym w umowie terminie, spotkamy się w Twoim gotowym mieszkaniu, aby wspólnie zweryfikować lokal w zgodności ze standardem wykończenia.

Po zapłacie całości ceny, spotkamy się u notariusza i przeniesiemy własność w akcie sprzedaży.

Wg przeprowadzonych badań znaczna część klientów nigdy o niej nie słyszała. To bardzo ważny dokument, dostępny dla każdego, który reguluje zbiór praw i obowiązków dewelopera oraz nabywcy. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, bo tak dokładnie brzmi jej nazwa, określa dokładne warunki procesu realizacji budowy, jej etapowania i terminów, zwiększa bezpieczeństwo inwestycji oraz wprowadza większa przejrzystość  rynku deweloperskiego. Ustawa nakłada na dewelopera szereg obowiązków, takich jak sporządzenie prospektu informacyjnego, zabezpieczenie środków finansowych nabywców na specjalnym rachunku powierniczym czy też udzielenie gwarancji. Ustawa określa również prawa nabywców, takie jak prawo do odstąpienia od umowy w określonych sytuacjach oraz reguluje zasady deweloperskiego funduszu gwarancyjnego.

Umowa rezerwacyjna nie jest umową sprzedaży. Zawieramy ją najczęściej na początkowym etapie inwestycji i publicznego wprowadzenia mieszkań do oferty . W umowie rezerwacyjnej nabywca zobowiązuje się do przyszłego zawarcia umowy deweloperskiej w określonym terminie, a deweloper zobowiązuje się do nie oferowania wybranego przez klienta lokalu innym osobom. Nowa ustawa deweloperska wyraźnie określa wymagane do umowy załączniki jakimi są wzór umowy deweloperskiej (czyli kolejnej, którą wspólnie podpiszemy i jej zapisy nie mogą być tajemnicą, nawet w momencie dokonywania rezerwacji) oraz prospektu informacyjnego. W uzgodnionym terminie obowiązywania umowy rezerwacyjnej, będziesz miał czas na zweryfikowanie zdolności kredytowej oraz złożenie wniosku do banku. W przypadku nie uzyskania kredytu, możesz rozwiązać umowę, a wpłacona opłata rezerwacyjna zostanie zwrócona. Jeśli bank pozytywnie oceni twoją zdolność kredytową, warunkiem podpisania umowy kredytowej będzie dostarczenie podpisanej umowy deweloperskiej.

Umowa deweloperska jest formą przedwstępnej umowy sprzedaży. Zawierana jest w kancelarii notarialnej. Przedmiotem umowy deweloperskiej jest Twoje przyszłe mieszkanie lub dom, które my jako deweloper zobowiązujemy się wybudować , przekazać w określonym terminie i za określoną cenę. W umowie deweloperskiej zobowiązujemy się do wybudowania nieruchomości zgodnie z projektem i umową, uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń oraz przeniesienia prawa własności nieruchomości po zakończeniu budowy. Treść umowy deweloperskiej przygotowana jest w oparciu o zapisy wspomnianej ustawy o ochronie praw nabywców, a jej nieodłącznym elementem jest wypełniony prospekt informacyjny.

Standardową formą zapłaty – w trakcie budowy inwestycji -  jest tzw. płatność etapowa. Oznacza to, że kolejne części ceny będziesz wpłacać dopiero po potwierdzeniu wykonania konkretnego etapu budowy, o czym niezwłocznie będziemy informować. Co bardzo istotne, dzięki nowej ustawie deweloperskiej i płatności na indywidualny rachunek powierniczy, Twoje środki są cały czas bezpieczne. Co to znaczy ? W momencie zakończenie danego etapu i formalnego potwierdzenia tego przez kierownika budowy, nastąpi kolejna dodatkowa weryfikacja przez inspektora bankowego. Dopiero po jego potwierdzeniu wykonania prac, część wpłaconych przez Ciebie środków trafi na konto dewelopera. Co istotne,  ostania rata płatności nie zostanie przekazana na konto dewelopera po zakończeniu ostatniego etapu, ale dopiero po notarialnym przeniesieniu własności. Opisane warunki płatności reguluje wspomniana wcześniej ustawa deweloperska, gwarantująca pełną transparentność procesu i zapewniająca bezpieczeństwo klientów.

Czyli tak jak większość klientów. Finansowanie zakupu mieszkania poprzez kredyt hipoteczny jest dzisiaj standardową formą dla większości nabywców.

Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej, możesz sprawdzić zdolność i złożyć wniosek kredytowy. Pomogą Ci w tym nasi doradcy. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest  jednym z najważniejszych elementów ustawy deweloperskiej. Fundusz  ma na celu zabezpieczenie środków finansowych nabywców w przypadku problemów dewelopera lub nawet banku prowadzącego rachunek powierniczy. Nie musisz za nic płacić. Opłacanie składek na DFG to obowiązek wszystkich deweloperów , przy sprzedaży każdej sztuki mieszkania. Dzięki temu cały czas zabezpieczane są środki, które w przyszłości będą mogły posłużyć jako pomoc, jeśli kiedykolwiek zaszłaby taka potrzeba. To kolejna „tarcza” z ustawy deweloperskiej, która dba o bezpieczeństwo każdego nabywcy.

Odbiór gotowego mieszkania to kluczowy moment w procesie zakupu nieruchomości. To właśnie wtedy masz możliwość, aby dokładnie sprawdzić, czy wymarzone lokum spełnia normy i jest zgodne ze standardem wykończenia opisanym w prospekcie informacyjnym oraz załączniku do umowy deweloperskiej.

Po zakończeniu prac budowlanych, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, oraz zrealizowanych płatności za zakupione mieszkanie, powiadomimy Cię o terminie odbioru. Termin ten jest zawsze dokładnie określony w zapisach w umowy deweloperskiej. W odbiorze uczestniczy nasz przedstawiciel oraz Ty lub osoba przez Ciebie upoważniona.

Podczas odbioru masz prawo wskazać usterki, które my jako deweloper, niezwłocznie po potwierdzeniu ich zasadności w oparciu  techniczną weryfikację oraz normy budowlane ,zobowiązani jesteśmy usunąć w terminie do 30 dni. Przekażemy Ci instrukcje użytkowania mieszkania, komplet kluczy, kart, pilotów oraz breloków dostępowych do części wspólnych. Podczas odbioru otrzymasz także kartę danych technicznych, która pozwoli Ci na podpisanie umów z dostawcami energii i rozpoczęcie procesu wykańczania mieszkania. Jesteś o krok od zamieszkania.

Stan deweloperski lokalu to określenie stopnia wykończenia, do którego zobowiązaliśmy się przy zawarciu umowy deweloperskiej.  Oznacza to, że mieszkanie i budynek ma już pozwolenie na użytkowanie, jest gotowe do wprowadzenia się, ale wymaga jeszcze dodatkowych prac wykończeniowych po Twojej stronie. W największym skrócie: ściany są otynkowane i zwykle pomalowane na biało. Wykonane są posadzki, które  pozwalają na położenie wybranej przez Ciebie podłogi (panele, płytki itp. Wszystkie wskazane w standardzie instalacje tj. elektryczne, wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, domofonowe, teletechniczne – także  są już wykonane i podłączone. W niektórych mieszkaniach wykonywane mogą być także instalacje klimatyzacji lub systemów smart. Zamontowane są okna wraz z parapetami oraz drzwi wejściowe. W twoim mieszkaniu wyprowadzone są wszelkie niezbędne przyłącza pozwaljace na natychmiastową instalacje i użytkowanie niezbędnych urządzeń.

W przypadku kiedy nie chcesz samemu wykonywać lub zlecać prac wykończeniowych, nie masz na to czasu lub odpowiedniej wiedzy, a także zaufanej ekipy specjalistów wystarczy, że zapytasz nas ofertę wykończenia pod klucz.

Kupując nowe mieszkanie, zyskujesz dodatkową ochronę – rękojmię. Dzięki niej możesz być spokojny, że jeśli w nowym mieszkaniu pojawią się jakieś problemy, będziemy zobowiązany je naprawić. To oznacza, że nie musisz martwić się kosztami dodatkowych remontów i możesz cieszyć się swoim nowym mieszkaniem bez obaw. Rękojmia to prawo, które chroni kupujących mieszkania przed wadami budowlanymi. Jesteśmy zobowiązani naprawić wady na swój koszt, a ty masz 5 lat od daty zakupu na ich zgłaszanie.

Pamiętaj, Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Informacje o przetwarzaniu Twoich danych oraz przysługujących Ci prawach znajdują się w Polityce prywatności.

Masz inne pytanie?
Skontaktuj się z nami!

ZAPYTAJ O CENĘ NIERUCHOMOŚCI

Pamiętaj, Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Informacje o przetwarzaniu Twoich danych oraz przysługujących Ci prawach znajdują się w Polityce prywatności.

ZAPYTAJ O CENĘ MIESZKANIA

Pamiętaj, Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Informacje o przetwarzaniu Twoich danych oraz przysługujących Ci prawach znajdują się w Polityce prywatności.